Niedziela Przemyska 36 (493) 2003 r.

Wieńce zbożowe w Gwizdowie

        Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym dopisały parafianki gwizdowskie. W procesji z darami ofiarnymi w Uroczystość Wniebowzięcia NMP przyniosły do ołtarza wieńce wykonane z ziaren, kłosów i kwiatów. Nie żałowały czasu ani trudu jaki włożyły w ich przygotowanie. Niech to będzie Bogu na chwałę i na cześć naszej Patronki, Matki Bożej Pocieszenia - mówiły. Bo mamy za co dziękować Bogu i Jego Matce.
        Pierwszy przyniosły dzieci w strojach krakowskich. Wykonany w formie feretronu na solidnej podstawie, przedstawiał Anioła Stróża prowadzącego dziecko z różańcem w ręku pod Krzyż przydrożny. Pod stopami mnóstwo kwiatów. Wszystko wykonane z kłosów i ziaren zbóż rozmaitych w różnych kolorach.
        Drugi, obustronnie wykonany, przypomina nam aktualne wielkie wydarzenie w naszej Archidiecezji i parafii - peregrynację Matki Bożej w Jasnogórskiej Ikonie. Po jednej stronie widnieje obraz Matki Bożej Częstochowskiej pod Krzyżem (replika tronu dla Matki Bożej w czasie nawiedzenia naszej parafii przez Maryję), a na drugiej stronie obrazu, na tle biało-żółtym, kartonowy portret Papieża z napisem: "Pozwólcie, by Chrystus was kochał". U góry różaniec zwisający z Krzyża, przypomina nam, że obecny rok z woli Ojca Świętego jest Rokiem Różańca.
        Trzeci przypomina nam dwie ważne dla nas rocznice: jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II i 10-lecie kierowania naszą archidiecezją Metropolity Przemyskiego Józefa Michalika. Na pierwszej stronie widnieje Postać Matki Bożej Fatimskiej z różańcem w rękach nad bogato przyozdobionym wieńcem zbożowym przypominającym koronę dębu z doliny Iria w Fatimie, nad którym 86 lat temu ukazała się dzieciom Matka Boża. Wokół głowy Matki Bożej napis: Matko Boża Różańcowa. U stóp Matki Bożej herb papieski i napis "25 LAT".
        Na odwrocie tego obrazu widnieje u góry herb naszego Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Józefa Michalika z jego zawołaniem biskupim: "NUMINE TUO DOMINE", zaś poniżej napis: 1993 -2003 Archidiecezja Przemyśl.
        Wieńce te wykonały te same parafianki co w roku ubiegłym. Pracowały nad nimi, przez kilka miesięcy. Chciały w ten sposób przypomnieć o wielkim wydarzeniu w naszej archidiecezji w tym roku - o peregrynacji Matki Bożej w Jasnogórskim Obrazie, a także oddać hołd naszemu Wielkiemu Rodakowi z okazji 25-lecia jego Pontyfikatu oraz naszemu Arcypasterzowi z okazji 10-lecia jego pasterzowania w naszej archidiecezji.
W procesji z darami był też przyniesiony na tacy wiklinowej jako pierwszy, bochen nowego chleba, przez przedstawicielkę naszej parafii. Na zakończenie Mszy św., przed rozesłaniem wiernych, celebrans podzielił ten chleb na ołtarzu na małe części, kromki, i rozdał pomiędzy ludzi w kościele. Przedtem wyraził życzenie, aby nikomu nie brakło chleba oraz krótko wyjaśnił, że ten gest dzielenia się poświęconym nowym chlebem, ma wszystkim przypominać obowiązek trwania w jedności całej wspólnoty parafialnej i dzielenia się chlebem z innymi. Parafianie bardzo głęboko przeżyli ten obrzęd. Każdy chciał otrzymać choćby mały okruch, a niektórzy nawet prosili o kawałeczek dla nieobecnych, czy chorych domowników.

wieńce

ks. Szymon Nosal

Powrót