Wieńce zbożowe w Gwizdowie w r. 2002.

        Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym dopisały parafianki gwizdowskie. W procesji z darami ofiarnymi w Uroczystość Wniebowzięcia NMP przyniosły do ołtarza o głębokiej treści teologicznej i patriotycznej wieńce, artystycznie wykonane z ziaren, kłosów i kwiatów. Nie żałowały czasu ani trudu jaki włożyły w ich przygotowanie. Niech to będzie Bogu na chwałę i na cześć naszej Patronki, Matki Bożej Pocieszenia - mówiły. Bo mamy za co dziękować Bogu i Jego Matce.
        Spróbuję odczytać ich treść, przesłanie i opisać piękno w kolejności w jakiej ustawiły na przygotowanych przed ołtarzem stolikach, poczynając od strony prawej.
        Pierwszy, w kształcie feretronu, to prostokątny obraz Matki Bożej Częstochowskiej o rozmiarach 85 x 110 cm, umieszczony na podstawie w formie dachu dwuspadowego. Obraz wykonano na płycie styropianowej o grubości 5 cm wyklejonej ziarnami koniczyny, zaś sam obraz Matki Bożej z ziaren pszenicy, prosa i kaszy jaglanej. U góry obrazu półkolisty napis: "MARYJO, KRÓLOWO POLSKI", zaś u dołu napis poziomy: "JESTEM PRZY TOBIE", a dalsze słowa: "PAMIĘTAM, CZUWAM" zostały umieszczone na podstawie obrazu przyozdobionej kłosami pszenicy, żyta i jęczmienia - w sercu wyklejonym na czerwono ufarbowanymi ziarnami ryżu. Pomiędzy te dwa wyrazy wykonano z białej fasoli siedem kwiatów róży, tworzących ozdobny pas. Same litery napisu są wypukłe, z ziaren pszenicy. Na dożynki powiatowe autorki tego wieńca dodały na tę podstawę jeszcze dwa patriotyczne znaki: z lewej godło Polski - orzeł z białej fasoli na tle czerwonym z farbowanych ziaren ryżu, a z prawej herb Leżajska wykonany również tą samą techniką, w oryginalnych kolorach.
        Na tylnej ścianie obrazu wyklejonej ziarnami lucerny widnieje wykonana z ziaren pszenicy mapa Archidiecezji Przemyskiej otoczona różańcem z pozłacanych owoców orzecha włoskiego. Na mapie są zaznaczone granice archiprezbiteratów ziarnami wyki i dekanatów ziarnami rzepy. Są też wypisane ziarnami rzepy nazwy archiprezbiteratów, a także nazwa naszego dekanatu - Żołynia i oczywiście naszej parafii -Gwizdów. U góry napis: "NAWIEDZENIE MARYI" zaś u dołu "W ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ". Obraz jest z obydwu stron otoczony ramą z ziaren brązowego grochu i połówek ziaren owocu orzecha włoskiego, ułożonych w powtarzające się śliczne wzory, zaś boczne krawędzie z pszenicznych kłosów.
        Wieniec ten wykonała p. Janina Wojnar z pomocą Ireny Stępień, Elżbiety Kula i Anieli Filip Wszystkie są z Gwizdowa. Pracowały nad nim, zwłaszcza autorka, przez kilka miesięcy. Chciały w ten sposób przypomnieć o wielkim wydarzeniu w naszej archidiecezji w tym roku - o peregrynacji Matki Bożej w Jasnogórskim Obrazie, a także oddać Jej hołd w tym pięknym darze na nawiedzenie naszej parafii.
        Drugi wieniec wykonała również p. Wojnarowa ze swoją "ekipą". Upamiętniła w nim objawienia fatimskie. Figura Matki Bożej i postacie trojga dzieci, wykonane zostały w bryle styropianowej, a wyklejone ziarnami zbóż lub kasz. Suknia Matki Bożej - kaszą-manną, płaszcz - białą fasolą, a na dłoniach zawieszony różaniec z jakichś beżowych koralików-owoców. Na podstawie figury widnieją daty: 1917 - 2002 przypominające, że w tym roku obchodziliśmy 85-lecie objawień fatimskich. U stóp Maryi, na podstawie wiklinowej ozdobionej kłosami zbóż, klęczą trzy postacie dziecięce, wykonane tą samą techniką, tyle że kolory ubrań, włosów i butów są zdecydowanie zróżnicowane dzięki zastosowaniu całej gamy różnokolorowych ziaren: pszenicy, lnu, wyki, soczewicy, gryki, pszen-żyta, jęczmienia oraz kaszy gryczanej. Na dole, po bokach figury Matki Bożej, są dwa białe gołąbki oklejone kokosowymi wiórkami. Po lewej stronie, pod gołąbkiem, jest umieszczono tabliczkę z napisem: "Wdzięczni za dar Eucharystii" - bo ten wieniec niosły przedstawiciele dzieci pierwszokomunijnych naszej parafii.
        Trzeci wieniec - to kapliczka w formie wiklinowego ula pszczelego z rzeźbą Matki Bożej w drewnie lipowym umieszczoną w otworze pod daszkiem z kłosów zbożowych. Wykonały go dzieci pod kierunkiem p. Agnieszki Niemiec (autorki rzeźby), która prowadzi z dziećmi plastyczno-rzeźbiarskie zajęcia w naszym Domu Kultury. Przyniosły go również dzieci pierwszokomunijne.
        Czwarty, wykonany przez p. Zofię Bejster z Gwizdowa we współpracy z Anną Król i Czesławą Hałabura z Gwizdowa oraz Renatą Krówka z Giedlarowej, to zwieńczona krzyżem zbożowa korona dla Matki Bożej, jako dar na nawiedzenie Jej w naszej archidiecezji. Jest to duży, o średnicy ok. 80 cm i wysokości ok. 100 cm wieniec zbożowy, z sześcioma wygiętymi żebrami z kłosów pszenicznych, zwieńczonych kulą, na której są obrazki: Matki Bożej Częstochowskiej, Jezusa Miłosiernego, św. Ojca Pio i podobizna Papieża Jana Pawła II. Nad całością widnieje krzyż. Wieniec-korona jest umieszczony na podstawie z kiści owsa.
        Piąty, to kosz ozdobiony kłosami i zielenią, a wypełniony kwiatami i owocami. Wykonały go panie: Zofia Bejster i Danuta Drążek z Gwizdowa, zaś przyniosły również dzieci w strojach krakowskich.
        W procesji z darami był też przyniesiony na tacy wiklinowej jako pierwszy, bochen nowego chleba, wino mszalne i owoce, przez p. Leona Karasia i Katarzynę Mach - przedstawicieli Biedaczowa. Na zakończenie Mszy św., przed rozesłaniem wiernych, celebrans podzielił ten chleb na ołtarzu na małe części, kromki, i rozdał pomiędzy ludzi w kościele. Przedtem wyraził życzenie, aby nikomu nie brakło chleba oraz krótko wyjaśnił, że ten gest dzielenia się poświęconym nowym chlebem, ma wszystkim przypominać obowiązek trwania w jedności całej wspólnoty parafialnej i dzielenia się chlebem z innymi. Parafianie bardzo głęboko przeżyli ten obrzęd. Każdy chciał otrzymać choćby mały okruch, a niektórzy nawet prosili o kawałeczek dla nieobecnych, czy chorych domowników.

ks. Szymon Nosal

Powrót